top of page

Комунальний вищий навчальний заклад «Харківська академія неперервної освіти»

Завдання ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії

2013/2014 навчальний рік

Прошу звернути увагу, що учасник олімпіади може отримати максимальний бал за повністю виконане завдання, незалежно від способу розв’язання. Оцінюється правильний результат при будь-якому розумному шляху до відповіді. Записи, зроблені на чернетці, не перевіряються і не оцінюються. У кожному завданні бали виставляються за елементи (кроки) розв’язання.

8 клас

1. Розподіліть речовини, які можуть зустрітися в повсякденному житті, на прості та складні, а складні віднесіть до відомих вам класів речовин (оксиди, кислоти, основи, солі): алюміній, вуглекислий газ, гашене вапно, крейда, вода, кисень, пісок, сажа, оцет, залізо, питна сода, кухонна сіль, залізна окалина, графіт. Відповідь дайте у вигляді таблиці, укажіть формули відомих вам речовин.

Розв’язання.

 

Максимум – 14 б. (1б за кожну речовину)

2. Молекули газу Х складаються з двох атомів. Цей газ добувають у лабораторії двома методами. За першим із них, темно-фіолетові кристали речовини А прожарюють, унаслідок чого, крім газу Х, утворюються також речовини Б і В. За другим методом до розчину речовини Г додають речовину Б. Ця реакція відбувається і без речовини Б, але дуже повільно. Відомо, що газ Х міститься у повітрі. Назвіть речовини А, Б, В, Г, Х. Напишіть чотири рівняння реакцій, у результаті яких утворюється газ Х.

Розв’язання.

 

Всього: 11 б

3. Рідкий гелій (ρ = 0,12 г/см3) займає в термосі об’єм 10 л. Розрахуйте число атомів і масу гелію в термосі. Скільки кульок об’ємом 1л можна заповнити цим газом за нормальних умов?   

Розв’язання:

m(He) = 120г/л ·10л = 1200г -2 б

n(He) = 1200г/4г/моль = 300моль -2 б

N(He) = 6,02·1023 моль-1·300 моль = 1,8·1026 атомів -2 б

За н.у. V(He) = 22,4г/л·300моль = 6720л -2 б

Число кульок = 6720л/1л = 6720 кульок -2 б

Всього: 10 б

4. При дії на суміш міді та заліза масою 20 г надлишком хлоридної кислоти виділилося 5,6 л газу (н.у.). Розрахуйте масові частки металів у суміші.

У суміші з двох металів реагує тільки магній.  -1б

Fe + 2HCl = FeCl2 + H2 -2б

n(Н2) = V / Vm = 5,6 / 22,4 = 0,25 моль -2б

n(Н2) = n(Fe) = 0,25 моль -2б

m(Fe) = 0,25моль • 56 г/моль = 14 г -2б

ω(Fe )= m(Fe)/mвсієї суміші= 14 / 20 = 0,7 = 70% -2б

ω(Cu )= 100% - 70% =30% -2б

Всього: 13 б

 

Всього балів + 5 завдання (12б) – 60 б

 

8 клас 2014/2015 равчальний рік

  1. На малюнку зображено порції речовин кількістю 1 моль: а) вода; б) сульфатна кислота; в) купрум(ІІ) сульфат; г) цукор (С12Н22О11).

Дайте відповіді на запитання:А) Чому дорівнює число структурних одиниць у кожній порції речовини?Б) Чому дорівнюють маси речовин, зображених на малюнку?В) Чому відносна молекулярна маса та молярна маса однієї й тієї ж речовини мають однакові числові значення?(12 балів)

  2. У лабораторії в склянках без етикеток знаходяться п’ять солетворних оксидів елементів А, Б, С, Д, Е. Валентність хімічних елементів у цих оксидах максимальна. Елементи А, Б, С, Д, Е розташовані у двох малих періодах Періодичної системи Д.І. Менделєєва. Елементи А, Б, С знаходяться в сусідніх групах одного періоду, елемент С – в одній групі з елементом Е, елемент Д – в одній групі з елементом Б. Елементи А і Б виявляють у сполуках постійну валентність. Великі, прозорі кристали оксиду елемента А використовуються як дорогоцінне каміння. Чотири оксиди за нормальних умов − тверді речовини, оксид елемента Е – газ. - Напишіть назви елементів А, Б, С, Д, Е.- Складіть брутто-формули і структурні формули вищих оксидів елементів А, Б, С, Д, Е. Запишіть назви відповідних оксидів за українською хімічною номенклатурою.- Запишіть 5 рівняннь можливих реакцій між цими оксидами.− Які вищі оксиди хімічних елементів А, Б, С, Д, Е будуть реагувати з розчином хлоридної кислоти, а які з розчином натрій гідроксиду? Запишіть рівняння і зазначте умови перебігу відповідних хімічних реакцій.(11 балів)

  3. Під час проведення підводних робіт для дихання водолазів застосовується «гелієве повітря» – суміш кисню і гелію. А) Обчисліть об’ємні та масові частки компонентів суміші (%). Відносна густина «гелієвого повітря» за воднем дорівнює 4,9.Б) Обчисліть загальне число атомів, що містяться у порції «гелієвого повітря» кількістю речовини 0,25 моль.(11 балів)

  4. На початку ХІХ ст. натрій сульфат виробляли дією купоросної олії (концентрованої сульфатної кислоти) на кухонну сіль. Забруднення, обумовлені виробництвом, призводили до негативних наслідків: залізні інструменти швидко вкривалися іржею, рослинність гинула. Побічний отруйний газоподібний продукт реакції намагалися випускати в атмосферу за допомогою труб висотою до 300 м, але це не допомогло вирішити проблему. Згубна дія газу особливо відчувалася в сиру погоду.

А) Проаналізуйте, яким способом можна розв’язати проблему шкідливих викидів у атмосферу під час виробництва натрій сульфату. Б) Запропонуйте ще 4 способи одержання натрій сульфату. Складіть рівняння відповідних реакцій. В) Обчисліть маси вихідних речовин, потрібних для одержання натрій сульфату масою 71 кг за будь-яким із запропонованих вами способів.(12 балів)

  • Facebook Clean Grey
  • Twitter Clean Grey
  • LinkedIn Clean Grey
bottom of page