
Тема уроку: Підсумковий урок-гра «В країні неметалів»
Мета: повторити і узагальнити вивчений матеріал з теми «Неметали»; продовжити розвивати навички розв’язування задач, складання хімічних рівнянь; розвивати логічне мислення.
Обладнання та матеріали: періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, таблиця розчинності, електрохімічний ряд напруг металів, набір реактивів для дослідів (HCl; AgNO3; NaHNO3), схема маршруту, ребуси.
Тип уроку : узагальнення та систематизації знань.
Структура уроку
1. Організаційний етап………………………………………….…3 хв.
2. Узагальнення та систематизація знань…………….…………36 хв.
3. Підбиття підсумків уроку………………………………………4 хв.
4. Домашнє завдання…………………………………………..…..2 хв.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап.
2. Узагальнення та систематизація знань
Вступне слово вчителя.
В одному царстві, в одній країні хімічних наук є місто Неметалів, до якого ми сьогодні здійснимо з вами подорож.
Подорожувати ми будемо двома групами. Виграє та група, яка першою дійде до столиці країни Неметалів
Отже, ми вирушаємо в подорож, а для цього «збираємо рюкзак», відповідаючи на запитання першого туру.
Збери рюкзак
-
Як класифікують хімічні елементи? /Ме, не Ме/
-
Що характерне для будови атомів неметалів? /Велика кількість електронів на останньому енергетичному рівні/
-
Який неметал найбільш розповсюджений у космосі? /Н/
-
Який тип хімічного зв’язку характерний для простих сполук неметалів? /Ковалентний неполярний/
-
Чому елементи сьомої групи періодичної системи називають галогенами? /Галос- породжують сіль/
-
Назвіть найактивніший неметал. /Флуор/
-
Чим у хімічних реакціях виступають неметали? /окисниками/
-
Що таке алотропія?
-
Назвіть найбільший зі знайдених алмазів. /Кулінан, 621г/
-
У якого елемента на 6 енергетичному рівні 6 електронів? /Se/
-
У якого елемента на 5 енергетичному рівні 8 електронів? /Хе/
-
Скільки електронів на останньому енергетичному рівні S?
-
Які фізичні властивості має аміак?
-
Хто був першовідкривачем Оксисену? / Мао Хао, Шеєлє, Прістлі/
-
Назвіть алотропні видозміни Оксигену.
-
Скільки електронів на останньому енергетичному рівні Ва?
Зупинка Графічна
Робота в групах . Записати номери тверджень, що відповідають характеристиці: І група -КАРБОНУ, ІІ група- ХЛОРУ
-
Входить до складу кухонної солі.*
-
Є основою органічних сполук.
-
На останньому енергетичному рівні має 7 електронів.*
-
Проста речовина має зелено-жовтий колір.*
-
Може бути ІІ та ІV валентним.
-
Може утворювати одноосновну безоксигенову кислоту.*
-
Утворює найтвердішу речовину в світі.
-
Утворює двохосновну оксигеновмісну кислоту.
-
В сполуках може виявляти ступінь окиснення -1.*
-
На останньому енергетичному рівні містить 4 електрони.
-
Є одним з найактивніших неметалів.*
-
Взаємодіє з оксидами металів, відновлюючи їх.
Відповідь:
І група 2,5,7,8,10,12 ІІ група 1,3,4,6,9,11
Зупинка Експериментальна
Вчитель проводить досліди не називаючи реактиви.
Завдання: пояснити хімічні явища , назвати речовини, які можуть виявляти такі властивості, чи ознаки.
Дослід № 1
HCl + AgNO3 = AgCl + HNO3;
Дослід № 2
NaHСO3 + HCl = NaCl + СО2 + Н2О
Дослід № 3
Дія метилового оранжевого на кислоту
Дослід № 4
ВаСІ2+ Н2 SО4 = 2 НСІ + ВаSО4
Зупинка Чарівна
Здійснити перетворення.
Завдання виконують учні на дошці почерзі, яка команда швидше, та і перемагає.
I. S → SO2 → SO3 →H2SO4 → BaSO4
↓
Al2 (SO4)3
II. P → P2O5 → H3PO4 → Ca3(PO4)2 → H3РO4
↓
PH3
Зупинка Розрахункова
Групова робота. Залік по останньому учню, у якого в зошиті правильно буде записана задача.
І. Розрахуйте масу цинку, необхідного для одержання 10 л водню при реакції із сульфатною кислотою, якщо вихід продукту становить 78%.
ІІ. Яка маса карбонату кальцію утвориться при взаємодії гідроксиду кальцію масою 222г і вуглекислого газу об’ємом 56 л ?
Зупинка Кмітливих
Розгадування ребусів.
3. Підбиття підсумків уроку
За результатами в підсумковій таблиці вчитель підбиває підсумок подорожі, учні в групах оцінюють роботу своїх товаришів.
Вчитель оголошує оцінки учнів.
4. Домашнє завдання
Скласти кросворди чи ребуси з теми «Неметали»
Підсумкова таблиця подорожі до міста Неметалів
За кожну правильну відповідь група отримує один бал.
