
Тема: Практична робота №3. Одержання кисню в лабораторії та вивчення його властивостей
Цілі: продовжити формувати навички роботи з хімічними речовинами й лабораторним устаткуванням; навчити збирати установку для одержання газів, збирати газ витисненням повітря і води; формувати навички й уміння проведення хімічного експерименту й аналізу явищ, що спостерігаються, робити висновки в ході практичної роботи; перевірити знання техніки безпеки під час виконання практичної роботи.
Тип уроку: практичне застосування знань, умінь і навичок.
Форма роботи: виконання експерименту, складання звіту.
Обладнання: прилад для одержання газів, нагрівальний прилад, штатив, пробірки, дерев’яна лучинка, ложка для спалювання речовин, калій перманганат, вугілля.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Повторення правил техніки безпеки в кабінеті хімії під час проведення хімічного експерименту, інструктаж перед початком практичної роботи
ІІІ. Тестові завдання за варіантами
Перед початком роботи учні виконують тестові завдання за варіантами.
«Ключ» до тесту - допуск до практичної роботи.
-
Відносна атомна маса Оксигену. (16)
-
Валентність О у сполуках. (II)
-
Формула простої речовини кисню. (O2)
-
Відносна молекулярна маса кисню. (32)
-
Хімічний символ елемента Оксигену. (О)
-
Основне джерело одержання кисню в природі. (Фотосинтез)
-
Основний спосіб промислового одержання кисню. (Перегонка рідкого повітря)
-
До якого типу належать реакції одержання кисню? (Розкладу)
-
Які речовини називаються каталізаторами? (Речовини, що прискорюють реакції, самі при цьому участі в реакції не беруть)
-
Назвіть основні фізичні властивості кисню.
-
В який спосіб можна зібрати кисень?
-
Як перевірити наявність кисню в склянці?
1. Укажіть твердження, що не стосуються кисню:
а) міститься в повітрі;
б) не підтримує дихання і горіння;
в) молекула складається з двох атомів.
г) виділяється в результаті фотосинтезу;
д) відносна молекулярна маса - 32;
ж) газ, легший за повітря.
IV. Виконання практичної роботи за інструкцією
Учні по групам виконують практичну роботу за інструкцією. Спостереження , рівняння хімічних реакцій та висновки записують в зошитах для лабораторних та практичних робіт з друкованою основою.
Інструкція до проведення практичної роботи
Дослід 1. Одержання кисню з калій перманганату
У суху пробірку насипте 1 г калій перманганату. Складіть прилад, як показано на рисунку. В отвір пробірки помістіть жмутик вати. Закрийте пробірку пробкою з газовідвідною трубкою. Закріпіть пробірку горизонтально на такій висоті, щоб кінець газовідвідної трубки був якнайближче до дна пробірки. Прогрійте спочатку всю пробірку, а потім на-грійте тільки ту частину, де міститься калій перманганат. Зберіть кисень у пробірку шляхом витіснення повітря. Повноту заповнення пробірки перевірте тліючою скіпкою. Після заповнення накрийте пробірку предметним склом. Опишіть спостереження. Запишіть рівняння реакції.
Зробіть висновок.
Дослід 2. Збирання кисню методом витіснення води
У кристалізатор, до половини заповнений водою, опустіть перевернену пробірку з водою. Загнутий кінець газовідвідної трубки підведіть у пробірку з водою. Нагрійте пробірку з калій перманганатом. Коли пробірка заповниться киснем, закрийте її під водою склом і вийміть з води, не припиняючи нагрівання. Якщо припинити нагрівання раніше, то вода втягнеться в пробірку і вона трісне. Опишіть спостереження.
Дослід 3. Горіння вугілля на повітрі й у кисні
У ложку для спалювання речовин покладіть вугілля, нагрійте його в полум’ї спиртівки та внесіть у пробірку з киснем. Опишіть спостереження, напишіть рівняння реакції. Зробіть узагальнюючий висновок про способи одержання кисню та
його хімічні властивості.
V. Оформлення звіту про виконану роботу в зошиті, висновків за роботою
VI. Захист міні- проектів «Значення кисню. Кругообіг кисню в природі»
Учні отримали на попередньому уроці випереджувальні завдання : підготувати міні- проекти за темою «Значення кисню. Кругообіг кисню в природі».
На заключному етапі уроку діти представляють свої проекти та захищають їх.
VIІ. Домашнє завдання
Закінчити оформлення звіту про виконання практичної роботи
Повторити матеріал підручника.
Тема уроку: Узагальнення знань з теми “Початкові хімічні поняття”, «Хімічний марафон»
Мета:
-
Повторити та узагальнити знання про хімічні речовини та реакції;
-
Удосконалювати навички складання рівнянь хімічних реакцій;
-
Визначити рівень засвоєння навчального матеріалу учнями;
-
Розвивати мислення, вміння порівнювати, співставляти, робити висновки.
Обладнання : мультимедійний проектор, періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, дидактичний матеріал, індивідуальні завдання, ребуси.
Базові поняття та терміни:
-
Хімічні елементи
-
Атоми, молекули
-
Відносні атомна і молекулярна маси
-
Прості й складні речовини
-
Хімічні формули
-
Індекс та коефіцієнт
-
Масова частка елемента в складній речовині
-
Фізичні та хімічні явища
-
Закон збереження маси
-
Хімічні рівняння
-
Валентність
Тип уроку: урок-гра
Методи й прийоми: словесні – бесіда, спостереження; практичні: виконання вправ, самостійна робота; репродуктивні; частково-пошукові; дослідницькі; інтерактивні.
Структура уроку
-
Організаційний етап………………………………………….. 2 хв.
-
Оголошення теми і мети уроку………………………………. 1 хв.
-
Побудова асоціативного куща……………………………....... 1 хв.
-
Вибірковий диктант…………………………………………… 3 хв.
-
Узагальнення та систематизація знань учнів ………………..35 хв.
-
Підбиття підсумків уроку, домашнє завдання………………..3 хв.
Хід уроку
І Організаційний етап
- Привітання перевірка готовності учнів до уроку.
- Оголошення теми уроку та його мети.
Перевірка навчального забезпечення учнів: підручники, зошити, аркуші для виконання індивідуальних завдань, періодичні таблички хімічних елементів.
ІІ Побудова асоціативного куща
Бесіда
Назвіть хімічні поняття та терміни, що асоціюються у вас з вивченою темою «Початкові хімічні поняття».
Після відповідей учнів на екран виводиться слайд з базовими поняттями.
Учні отримують такі ж схеми, які є листками контролю та самоконтролю, де вони повинні протягом уроку відмічати поняття, які будуть повторюватися та контролювати рівень свого володіння матеріалом, роблячи відповідні помітки:
«З» - знаю,
«П» - треба повторити,
«В» - треба вивчити.
Учитель: Сьогодні у нас урок незвичайний, урок – хімічний марафон.
? Скажіть, хто з вас знає , що таке марафон ?
Отже за проходження певної дистанції ви отримаєте винагороду. Дистанціями у нас будуть різні завдання. За повне і вчасне виконання завдань ви відкриєте одну літеру з слова, яке треба буде відгадати в кінці уроку (Ломоносов)
ІІІ Актуалізація й закріплення опорних знань учнів
М І. Вибірковий диктант (виконується на окремих аркушах)
1. Символ для позначення масової частки речовини
А)Мr Б)М В) Vm Г)w
2. Властивість атомів хімічного елемента з`єднуватися з певним числом атомів того самого або інших хімічних елементів називається:
А) валентність Б) індекс
В) відносна атомна маса Г) коефіцієнт
3. Значення валентності Карбону у формулі СО2:
А) І Б) ІІІ В) ІV Г) ІІ
4. Для позначення на письмі трьох молекул вуглекислого газу використовують запис:
А) СО3 Б) 3О2 В) 3СО2 Г) 3С+О2
5. Відносна молекулярна маса СаО дорівнює:
А)40 Б)56 В) 28 Г) 46
6. Формула простої речовини:
А) Н2О Б) Н2 В) Н Г) О
7. Формула складної речовини:
А)Н2О Б) Н В) НО Г) Н+О
8. Унаслідок взаємодії 20 г водню і 160 г кисню утворилася вода масою:
А) 140 г Б) 18 г В) 200 г Г) 180г
В 2. Перегляд відеодослідів «Фізичні та хімічні властивості»
Перегляньте відео дослідів, визначте яке явище ви спостерігали фізичне чи хімічне, відповідь обґрунтуйте.
О 3. Виконання вправ ( на дошці, коментовано)
-
Визначити валентність Сульфуру у сполуках Н2S, SО3, SО2, СаSО4
-
Скласти формули речовин за назвами
А) фосфор (V) оксид,
Б) кальцій сульфід,
В) нітроген (ІV) оксид,
С) барій хлорид
О ? Що показує відносна молекулярна маса?
-
Обчислити відносну молекулярну масу (самостійна робота по варіантам)
І варіант ІІ варіант
К2СО3 Н2SO4
-
138 2. 98
Бесіда
-
Що показує індекс?
-
Що показує коефіцієнт?
-
Що таке рівняння хімічної реакції?
-
На підставі якого закону ми урівнюємо рівняння хімічних реакцій?
-
Як читається закон збереження маси?
-
С
5. Вправи на зрівнювання хімічних рівнянь (коментовано, біля дошки)
-
Cu + O2 = CuO
-
KNO3 = KNO9 + O2
-
Al + Cl2 = AlCl3
-
KClO3 = KCl+ O2
-
Na + H2O = NaOH + H2
О 6. Робота на картках (самостійна робота)
7.Розвязування задач (фронтальна робота)
Н
-
При нагріванні 111г малахіту утворилося 80г купрум оксиду та вуглекислий газ . Яка маса вуглекислого газу, що виділився?
Л
-
Основною частиною мінералу гематиту є ферум (ІІІ) оксид. Складіть рівняння утворення цієї речовини з простих речовин – заліза й кисню. Обчисліть масу атомів феруму, що містяться в ферум (ІІІ) оксиді масою 80 г.
З літер скласти прізвище вченого, який відкрив закон збереження маси
Учитель. От і закінчився наш марафон. Тепер хвилинка відпочинку.
Розгадування ребусів
ІІІ. Підбиття підсумків уроку домашнє завдання.
Проаналізувати листки самоконтролю і повторити той навчальний матеріал, який відмічений літерами «П» та «В»
Картка самоконтролю
Базові поняття та терміни:
-
Хімічні елементи
-
Атоми, молекули
-
Відносні атомна і молекулярна маси
-
Прості й складні речовини
-
Хімічні формули
-
Індекс та коефіцієнт
-
Масова частка елемента в складній речовині
-
Фізичні та хімічні явища
-
Закон збереження маси
-
Хімічні рівняння
-
Валентність
«З» - знаю,
«П» - треба повторити,
«В» - треба вивчити