top of page

 

Тема. Узагальнення й систематизація знань з теми «Розчини».

 

Мета: узагальнити, систематизувати й скоригувати знання учнів з теми «Розчини», перевірити вміння складати рівняння реакцій йонного обміну і розв´язувати розрахункові задачі з використанням масової частки; допомагати учням усвідомити практичне й значення й застосування вивченого матеріалу; розвивати пам'ять, логічне й нестандартне мислення, творчий підхід до навчання;  виховувати почуття колективізму.

 

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.

 

Форми проведення уроку: урок-подорож (виконання творчих завдань, розв’язування розрахункових задач, виконання вправ, хімічний експеримент, робота в групах, елементи проблемного навчання).

 

Очікувані результати :

застосування набутих знань учнями  для виконання вправ і розв’язання  задач, складання рівнянь реакцій йонного обміну, виконання хімічного експерименту.

 

Обладнання: таблиця «Розчинність кислот, основ, солей у воді», лабораторне обладнання, набір реактивів ( барій хлорид, натрій сульфат, натрій карбонат, хлорид на кислота, натрій гідроксид, аргентум нітрат)   

 

Хід уроку

 

 І. Організація класу. Оголошення теми і мети уроку

 ІІ.  Мотивація навчальної діяльності

 

       Вступне слово вчителя.

   Урок сьогодні проведемо у вигляді гри-подорожі. Всі учні класу стануть   учасниками двох команд мандрівників, які подорожуватимуть по країні Електролітії і зупинятимуться у певних пунктах.

      На кожному етапі вам будуть запропоновані завдання , виконавши які ви отримуєте йони  (валюта Електролітії).   Кожна команда обирає собі назву та лідера.

 

 ІІІ Основна частина уроку.

 

Пункт «Розчинознай»

 

Усна відповідь на запитання (правильна відповідь 1 йон).

 

  1. Що таке розчин?

  2. Дайте визначення електролітичної дисоціації.

  3. Дайте визначення солей з погляду теорії електролітичної дисоціації.

  4. Що є кількісною характеристикою розчинів?

  5. Що називають масовою часткою розчиненої речовини?

  6. Дайте визначення основ з погляду теорії електролітичної дисоціації.

  7. Дайте визначення кислот з погляду теорії електролітичної дисоціації.

  8. Які класи неорганічних речовин можуть бути електролітами?

  9. Як виявити у розчині кислоту і луг?

  10.  Що називають ступенем дисоціації

  11. Як поділяються  електроліти за ступенем дисоціації?

  12. Які реакції називають реакціями йонного обміну?

  13. Які речовини називаються кристалогідратами?

  14. Які ознаки перебігу реакцій йонного обміну до кінця?

 

Пункт «Електропровідний»

 

Завдання командам

№ 1

1. Укажіть, які із зазначених речовин є електролітами (2 бали):

а) H2SiO3;

б)  SO2;

в)  Mg(NO3)2;

г)  HCI

2. Укажіть , в яких із зазначених електролітів у водному розчині містяться йони AI  3+ (2 бали) :

а) натрій алюмінат (NaAIO2)

б) алюміній хлорид

 

№ 2

1. Укажіть, які із зазначених речовин є електролітами(2 бали) :

а) Zn(OH)2

б) SO2

в) H2SO4

г)  KOH

  2. Укажіть, в яких  із зазначених електролітів у водному розчині містяться йони Zn 2+ (2 бали) :

а) цинк нітрат;

б) натрій цинкат  (Na2ZnO2)

 

Пункт «Експериментальний»  (повторення правил ТБ)

 

Завдання командам

№ 1

  1. Як у розчинах можна виявити кислоти ? Які індикатори і як змінюють

своє забарвлення у цих розчинах? Відповідь пояснити. (2 бали)

  1. Провести хімічний експеримент - реакції йонного обміну між:

а) барій хлоридом та натрій сульфатом

б) хлоридною кислотою та натрій гідроксидом.

 Записати молекулярні, повні і скорочені рівняння йонних реакцій, пояснити сутність цих реакцій. (2 бали)

 

 № 2

1. Як у розчинах можна виявити основи? Які індикатори і як змінюють своє забарвлення у цих розчинах? Відповідь пояснити. (2 бали)

2. Провести хімічний експеримент - реакції йонного обміну між:

 а) натрій карбонатом та хлоридною кислотою,

 б)  аргентум нітратом та натрій хлоридом.

Записати молекулярні, повні і скорочені рівняння йонних реакцій, пояснити сутність цих реакцій. (2 бали)

 

Пункт «Життєвоважливий»

 Завдання командам розв’язати задачу.

     № 1

На консервних заводах огірки засолюють розчином кухонної солі з масовою часткою натрій хлориду 5%. В якій кількості води треба розчинити сіль масою 800кг, щоб утворити потрібний розсіл? Скільки такого розчину можна приготувати? (3 бали)

 

     № 2

У медичній практиці часто використовують розчини натрій хлориду з масовою часткою солі 0,85%, який називається фізіологічним розчином. Скільки солі треба розчинити у воді масою 396,6 г, щоб отримати такий розчин? (3 бали)

 

    ІV. Підсумок уроку

       Учитель за допомогою учнів підраховує і виставляє бали, дякує окремим учням за активну роботу на уроці.

 

   V.Домашнє завдання

Підготуватись до тематичного оцінювання , повторити алгоритми розв’язування розрахункових задач.

 

Література

1. Н.М. Буринська, Л.П. Величко Хімія: Підручник для 9 кл. загальноосвітніх   навчальних закладів. – К.; Ірпінь: Перун, 2009

2. Т.М. Гранкіна, О.В. Григорович Хімія. Плани-конспекти уроків. 9 клас.- Х.: Ранок: Веста, 2004

Тема уроку: Узагальнення і систематизація знань з теми   “Вуглеводні”

 

Мета: - Повторити та систематизувати знання з теми “Вуглеводні”;

- Вдосконалювати вміння складати структурні формули;

- Закріпити навички складання рівнянь хімічних реакцій між органічними речовинами та розв’язування задач;

- Розвивати пізнавальні інтереси учнів;

- Визначити рівень засвоєння навчального матеріалу учнями;

- Розвивати мислення, вміння порівнювати, співставляти, робити висновки.

Обладнання: мультимедійний проектор, періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, дидактичний матеріал, індивідуальні завдання.

Базові поняття та терміни:

  • Алкани, алкени, алкіни, арени

  • Гібридизація, валентний кут

  • Гомологи, ізомери

  • Полімери

  • Закон об'ємних відношень

  • Хімічні рівняння

 

Тип уроку: урок узагальнення знань

Методи й прийоми: словесні – бесіда, спостереження;  практичні: виконання вправ, самостійна робота; репродуктивні; частково-пошукові; дослідницькі; інтерактивні.

 

Структура уроку

  1. Організаційний етап……………………….…………………..  2 хв.

  2. Оголошення теми і мети уроку…………….…………………. 1 хв.

  3. Актуалізація опорних знань  ………………………………....... 1 хв.

  4. Експрес тест ……….…………………………………………… 3 хв.

  5. Узагальнення та систематизація знань учнів ………………..35 хв.

  6. Підсумки уроку, домашнє завдання,   рефлексія....….………..3 хв.

     

Хід уроку

І Організаційний етап

 

-Привітання перевірка готовності учнів до уроку.

- Оголошення теми уроку та його мети.

- Перевірка навчального забезпечення учнів: підручники, зошити, аркуші для виконання індивідуальних завдань, періодичні таблички хімічних елементів.

 

ІІ Актуалізація опорних знань 

Заповнити таблицю

   

Гомологічний  ряд                 Алкани   Алкени  Алкіни   Арени

 

Загальна формула

Ізомерія

Валентний кут

Суфікс в назвах

Представники

 

ІІІ Експрес тест (індивідуальна перевірка знань)

 

   1. Встановити відповідність

Назва гомологічного ряду      Загальна формула

1) Алкани                                  А)  СnН2n

2)  Алкени                                 Б)  СnН2n─2

3)  Алкіни                                  В)  СnН2n─6

4)  Арени                                   Г)  СnН2n + 2

Відповідь: 1-Г, 2-А, 3-Б, 4-В

 

    2. Встановити відповідність

Назва речовини                   Тип гібридизації атомів Карбону

1)      Алкіни                                 А)  SP

2)      Алкани                                 Б)  SP2

3)      Алкени                                  В) SP3

                                  

Відповідь: 1-А, 2-В, 3-Б

 

    3. Встановити відповідність

Назва гомологічного ряду      Тип зв’язку між атомами Карбону

1)  Етен                                 А)  одинарний

2)  Ацетилен                         Б)  подвійний

3)  Бензен                              В) потрійний

4)  Етан                                 Г) ароматичний

                                    

Відповідь: 1-Б, 2-В, 3-Г, 4-А

 

IV. Основний етап уроку – систематизація знань учнів

   4. Робота з мультимедійною дошкою

     - Оберіть правильну відповідь (натисніть на відповідний квадрат)

  • Формула ацетилену

  1. С2Н6

  2. С2Н2

  3. С2Н4

  4. С6Н6

 

  • Хімічна речовина  гепт-3-ин, належить до:

  1. Алкінів

  2. Алкенів

  3. Алканів

  4. Аренів

 

  • Серед запропонованих речовин виберіть формули елкенів

 

С2Н4,  С2Н6,  С3Н6,  С6Н10,  С5Н10,  С3Н8,  С2Н2,  С6Н12

 

    5. Фронтальна робота (Два учні працюють біля дошки всі інші виконують завдання в зошитах)

  • Для речовини  СН ≡ С ─ СН2  ─ СН2  ─ СН3
    складіть формули двох гомологів і двох ізомерів. Назвіть всі речовини.

 

    6. Розв'язати задачу усно

  • Укажіть, який об'єм хлору може приєднатися в результаті повного галогенування до 5 л ацетилену:

а) 5 л;

б) 10 л;

в) 2,5 л;

г) 22,4 л.

 

    7. Віртуальна лабораторія

  • В двох колбах дано  С2Н6  та С2Н4. Які фізичні властивості цих речовин? Запропонуйте як можна розпізнати дані речовини?

 

     8. Письмова робота біля дошки з коментуванням.

  • Здійснити перетворення. Назвати речовини.

 

СН4 →  С2Н2  →    С2Н6   → СО2     

                 ↓    

         С2Н2Сl4

 

     9. Розв'язати задачі

Учні коментовано розвязують задачі на дошці.

1.Визначте молекулярну формулу вуглеводню, якщо масова частка Карбону в ньому становить 90%, а відносна густина за гелієм - 30.

 

2. Обчислити об'єм повітря, що необхідне для спалювання суміші, яка складається з 5 л етилену та 7 л ацетилену (н.у.)

 

V. Підбиття підсумків уроку, домашнє завдання.

Оцінювання знань учнів.

 

  Повторити навчальний матеріал §        , підготуватися до уроку контролю знань.

 

VІ.  Рефлексія

 

За допомогою смайликів на мультимедійній дошці визначити свій настрій на уроці. Чи справдилися ваші очікування стосовно результатів уроку?

Презентація до уроку

  • Facebook Clean Grey
  • Twitter Clean Grey
  • LinkedIn Clean Grey
bottom of page