
Тема. Характеристика хімічних елементів за положенням у періодичній системі хімічних елементів і будовою атома
Цілі уроку: закріпити знання учнів про будову атома; формувати вміння й навички характеризувати елементи за положенням хімічних елементів у періодичній системі й будовою атома.
Тип уроку: засвоєння вмінь і навичок.
Форми роботи: фронтальна робота, групова робота.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця електронегативностей, мультимедійна презентація, алгоритм характеристики хімічних елементів за положенням у періодичній системі.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань
Тестова перевірка
1. Заряд ядра атома визначається:
а) числом електронів на зовнішньому енергетичному рівні;
б) числом нейтронів;
в) числом протонів.
2. Ядро атома містить відповідно протонів і нейтронів:
а) 80 і 120;
б) 80 і 100;
в) 80 і 80.
3. Укажіть максимальну кількість електронів, що може перебувати на одній орбіталі:
а) три; б) два; в) один.
4. Електронна формула зовнішнього енергетичного рівня атома ns2np6 відповідає елементам головної підгрупи:
а) VI групи; б) II групи; в) VIII групи.
Фронтальна робота
1. Скільки електронів необхідно віддати атому Магнію, щоб електронна конфігурація зовнішнього рівня в нього стала такою, як в атома Неону?
2. Не заглядаючи в періодичну систему хімічних елементів, розрахуйте, в якому періоді та групі розташований елемент із порядковим номером 25.
3. Заповніть графи в таблиці. (Учні заповнюють таблицю на дошці.)
4. Скільки неспарених електронів в елемента 2 у таблиці?
5. Скільки спарених електронів на зовнішньому рівні в елемента 4 у таблиці?
6. Скільки електронів може приєднати елемент 3 у таблиці?
IІІ. Вивчення нового матеріалу
Положення елемента в періодичній системі може багато розповісти про цей елемент, його сполуки, їхні властивості. Д. І. Менделєєв помітив цю закономірність і навіть зміг передбачити властивості ще не відкритих на той час хімічних елементів. Знання закономірностей зміни будови й властивостей атомів дозволяють передбачати будову та властивості елементів, їхніх сполук. Тому кількість відкритих елементів постійно збільшується.Скористаємося алгоритмом, щоб охарактеризувати будь-який хімічний елемент за положенням у періодичній системі. (Кожен учень одержує алгоритм складання характеристики для роботи на уроці.)Бланк характеристики елемента за положенням у періодичній системі
ІV. Засвоєння вмінь і навичок
1. Разом з учнями заповнюємо на дошці таблицю характеристики хімічного елемента за положенням у періодичній системі на прикладі Карбону.
2. Учні об’єднуються в групи по три-чотири особи для складання характеристики елементів. Кожна група одержує номер хімічного елемента (№ 11, № 13, № 15, № 16). Учні виконують завдання упродовж 5–6 хвилин, потім зачитують і за необхідності записують на дошці результати, обговорюють у класі, виправляють помилки.
3. Розв’яжіть задачу. Відносна молекулярна маса вищого оксиду елемента VI групи за воднем дорівнює 40. Масова частка Оксигену в ньому — 60 %. Визначте цей елемент, охарактеризуйте його за положенням у періодичній системі.
V. Підбиття підсумків уроку, рефлексія.
Учитель підбиває підсумки роботи учнів на уроці, оцінює роботу груп.
Ми навчилися характеризувати хімічні елементи за їх положенням у періодичній системі хімічних елементів. Де можна надалі використати ці знання?
VI. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання, повторити будову атома.Охарактеризувати за алгоритмом хімічні елементи з порядковими номерами 14 і 19.
Тема уроку: Хімічні властивості основ
Мета: Ознайомити учнів з хімічними властивостями основ; порівняти хімічні властивості розчинних та нерозчинних основ; повторити правила техніки безпеки при роботі з лугами; продовжити розвивати навички експериментальної роботи шляхом виконання лабораторних дослідів; формувати навички складання рівнянь хімічних реакцій та розв’язування задач; розвивати логічне мислення.
Обладнання та матеріали: періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, таблиця «Властивості основ», набір реактивів для дослідів ( HCl; NaOH; Ca(OH)2; Cu(OH)2 ), фенолфталеїн , нагрівальний прилад. пробіркотримач, штатив з пробірками, вода, плакати із завданнями.
Тип уроку: комбінований
Базові поняття: Кислоти, солі, основи, луги, оксиди, реакції обміну та нейтралізації, індикатори.
Структура уроку
1. Організаційний етап………………………………………….…1 хв.
2. Актуалізація опорних знань………………………………… ..10 хв.
3. Вивчення нового матеріалу……………………………………20 хв.
4.Узагальнення та систематизація знань……………...…………10 хв.
5. Підбиття підсумків уроку……………………………………….3 хв.
6. Домашнє завдання…………………………………………..…...1 хв.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний момент.
Повідомлення теми та мети уроку
2. Актуалізація опорних знань
- Бесіда
1. Як класифікують речовини?
2. Які класи складних речовин ви знаєте?
3. Дайте визначення класів складних речовин : оксиди, кислоти, солі, основи.
- Гра «Хрестики-нолики»
Робота учнів в групах (3 групи) . Завдання для груп:
І група – вірний шлях: формули безоксигенових кислот;
ІІ група - вірний шлях: формули оксидів,
ІІІ група – вірний шлях: формули гідроксидів двохвалентних металів.
Робота з сигнальними картками.
Учні піднімають картки, з формулами сполук, які називає вчитель.
Кислоти: хлоридна , сульфатна, сульфідна, силікатна, нітратна, одноосновна оксигеновмісна, одноосновна, безоксигенова, трьохосновна, двохосновна безоксигенова.
Гідроксиди: натрію, кальцію, алюмінію, двохвалентного металу, одновалентного металу.
- Письмова робота на дошці та в зошитах
Написати формули основ, які відповідають оксидам
К2О, СаО, Мn2О3
? Як класифікують основи за розчинністю?
3. Вивчення нового матеріалу
Лабораторна робота
Хімічні властивості основ учні вивчають під час виконання лабораторних дослідів. Клас поділяється на три групи. Кожна група виконує дослід, за завданням на картці. Потім один представник групи коментує дослід для всього класу і записує рівняння відповідної реакції на дошці.
! ТБ
Завдання для груп
І група
Дія індикаторів на луги.
Взаємодія лугу з кислотою.
HCl + NaOH = NaCl + H2O
Вчитель дає визначення реакції нейтралізації
Реакцією нейтралізації називається реакція між кислотою та основою, в результаті якої утворюється сіль і вода
ІІ група
Дія індикаторів на нерозчинні основи.
Взаємодія нерозчинних основ з кислотами
Ca(OH)2 + 2HCl = CaCl2 + 2H2O,
ІІІ група
Розклад нерозчинних основ при нагріванні.
Cu(OH)2 = CuO +H2O
блакитний чорний
Пропускання вуглекислого газу через розчин Ca(OH)2
Учень обережно видихає через одноразову скляну трубочку повітря у склянку з розчином Ca(OH)2
Ca(OH)2 + CO2 = CaCO3↓ + H2O
Робота з підручником
Вчитель: Щоб закріпити знання про хімічні властивості основ звернемося до підручників.
4. Узагальнення та систематизація знань
- Робота з навчальною таблицею «Хімічні властивості основ»
1.Як змінюють колір індикаторів основи?
2.Які хімічні властивості виявляють основи?
3. Що таке реакція нейтралізації?
- Складіть рівняння реакцій , що відповідають наступним перетворенням :
Са → СаО → Са(ОН)2 → СаСІ2
- Задача.
Визначте об’єм кисню, необхідний для спалювання 12 г вугілля, яка маса кальцій гідроксиду знадобиться , щоб поглинути весь оксид, що утворився?
5. Підбиття підсумків уроку, рефлексія.
? - Чи сподобався вам урок?
-
Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
-
Чи виповнилися ваші очікування на урок?
Вчитель оголошує оцінки учнів.
6. Домашнє завдання
Додатки
Додатки
І група
Дія індикаторів на луги.
Взаємодія лугу з кислотою.
HCl ; NaOH
ІІ група
Дія індикаторів на нерозчинні основи.
Взаємодія нерозчинних основ з кислотами
Ca(OH)2 ; HCl
ІІІ група
Розклад нерозчинних основ при нагріванні.
Cu(OH)2
Пропускання вуглекислого газу через розчин Ca(OH)2
Тема. Узагальнення знань з теми «Періодичний закон і періодична система Д.І. Менделєєва. Будова атома».
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми «Періодичний закон і Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва. Будова атома»; закріпити вміння прогнозувати властивості хімічних елементів та їх сполук на основі будови їх атомів; закріпити навички розв’язування задач на визначення хімічного елемента; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки, логічно мислити, застосовувати свої знання на практиці; стимулювати пізнавальний інтерес учнів.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва; таблиця відносних електронегативностей, картки із завданнями, комп’ютерна презентація
Базові поняття та терміни:
Періодичний закон, Періодична система, хімічний елемент, період, група, будова атома, заряд ядра, порядковий номер, електронна конфігурація, енергетичний рівень.
Тип уроку: узагальнення знань.
Хід уроку
I. Організаційний етап
Перевірка готовності учнів до уроку, поділ класу на дві групи, представлення капітанів команд.
Повідомлення теми й мети уроку.
Етапи змагання:
-
Розминка.
-
Конкурс ерудитів.
-
Конкурс капітанів.
-
«Ти – мені, я - тобі».
-
Хімічна вікторина.
-
«Або пан, або пропав».
-
II. Основна частина – інтелектуальна гра.
Розминка.
Команди відповідають по-черзі, якщо команда немає відповіді хід переходить до наступної команди.
-
Хто і коли відкрив періодичний закон ?
-
Скільки хімічних елементів відомо сьогодні ?
-
Яким елементом закінчується кожен період ?
-
Дайте визначення групи.
-
Дайте визначення періода.
-
Як визначити кількість нейтронів в ядрі атома
-
Які ізотопи Гідрогену ви знаєте?
-
На що у будові атома вказує порядковий номер хімічного елемента?
-
На що у будові атома вказує номер періода?
-
Чим зумовлена пасивність благородних газів у хімічних взаємодіях?
Конкурс ерудитів.(Участь беруть по три учасника від команди)
Завдання для груп ерудитів.
1 група
Якими особливостями будови атомів зумовлені металічні властивості
елементів? Опишіть ці властивості на прикладі двох будь-яких елементів
ІІІ періоду за такою схемою:
Елементи
Форма існування
У вільному стані, в оксидах, у гідроксидах, у сполуках з Гідрогеном
Формули
Характерні властивості, рівняння реакцій
2 група
Якими особливостями будови атомів зумовлені неметалічні властивості
елементів? Опишіть ці властивості на прикладі двох будь-яких елементів
ІІІ періоду за такою схемою:
Елементи
Форма існування
У вільному стані, в оксидах, у гідроксидах, у сполуках з Гідрогеном
Формули
Характерні властивості, рівняння реакцій
Конкурс капітанів
Капітани обирають картки та виконують завдання
Гра «ХРЕСТИКИ-НОЛИКИ»
1)
Ba | K | Al |
C | Mg | Na |
Li | Zn | Ca |
Виграшний шлях складають елементи однієї групи
Виграшний шлях складають елементи одного періоду
2)
Ba | K | Al |
Cа | О | Na |
Li | N | C |
Виграшний шлях складають елементи одного періоду
Виграшний шлях складають елементи однієї групи
Ти мені – я тобі
Команди ставлять одна одній по три запитання (домашнє завдання)
Хімічна вікторина
1) Які елементи найбільш поширені в земній корі?
2) Які елементи найбільш поширені у Всесвіті?
4) Який елемент цінується в десятки разів дорожче за золото? У якому
випадку платять гроші, щоб його позбутися?
5) Скільки елементів міститься у людському тілі? (Близько 50)
6) Які елементи одержали назву на честь різних країн світу?
7) Які елементи одержали назву на честь частин світу?
8) Які елементи названі на честь учених?
9) Які елементи названі на честь небесних тіл?
10) Який елемент дає кілька мільйонів сполук?
11) Який елемент у десятки тисяч разів дорожчий за золото? (Радій)
12) Який елемент був спочатку виявлений на Сонці і тільки потім
на Землі?
13) Яку форму має S- орбіталь?
14) Яку форму має Р- орбіталь?
15) У якого з хімічних елементів Mg, Na, Al, Si металічні властивості виражені найменше?
16)Назвіть елемент, який має таку електронну формулу 1S22S22P3?
Або пан, або пропав
Команди обирають варіанти завдань в зеленому, синьому та червоному конвертах (відповідно до складності)
Завдання першого рівня складності (зелений конверт)
1. Назвіть елемент за такими характеристиками: ІV група, ІІ період. Складіть для цього елемента формули вищого оксиду та гідроксиду.
2. Елемент VІІ групи утворює з Гідрогеном летку сполуку з відносною
молекулярною масою 20. Визначте цей елемент.
Завдання другого рівня складності (синій конверт)
1. Назвіть елемент за такими характеристиками: ІІ група, вдносна молекулярна маса його гідроксиду 235.
2. Масова частка елемента V групи у його вищому оксиді складає
26 %. Визначте цей елемент. Складіть формулу оксида.
Завдання підвищеного рівня складності (червоний конверт)
1. При згорянні 1,5 грама двовалентного елемента утворилося 2,1 грама оксиду. Визначте цей елемент.
2. Визначте трьохвалентний метал, якщо масова частка Оксигену в його оксиді становить 47,1%.
ІІІ. Заключна частина. Підведення підсумків уроку. Оцінювання знань учнів.
ІV. Рефлексія.
Прийом «Мікрофон».
V. Домашнє завдання.



