
Тема уроку. Мило, його мийна дія. Відомості про синтетичні мийні засоби, їхнє значення. Захист природи від забруднення синтетичними мийними засобами
Цілі уроку: розвивати знання учнів про карбонові кислоти та їхні солі; формувати знання про мила як солі вищих карбонових кислот; ознайомити учнів зі складом молекул мила, синтетичних мийних засобів; пояснити принцип їх мийної дії; показати екологічний аспект раціонального використання мийних засобів, їхню роль у забрудненні навколишнього середовища, основні принципи очищення стічних вод.
Тип уроку: комбінований урок засвоєння знань, умінь і навичок і творчого застосування їх на практиці.
Форми роботи: розповідь учителя, міні-семінар.
Лабораторний дослід 10. Порівняння властивостей мила й синтетичних мийних засобів.
Обладнання: презентації учнів.
Хід уроку
I. Організація класу
II. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
2. Експрес-опитування ( інтерактивна дошка )
1) Жирами називаються органічні речовини:
а) естери вищих карбонових кислот і етанолу;
б) естери вищих карбонових кислот і гліцерину;
в) естери низькомолекулярних карбонових кислот і гліцерину.
2) Жири за агрегатним станом поділяються на… і…
3) Тверді жири містять у своєму складі… вищі кислоти та є жирами… походження.
4) Олії містять у своєму складі… вищі кислоти та є жирами… походження.
5) У природі існують жири:
а) лише рослинного походження;
б) лише тваринного походження;
в) рослинного і тваринного походження.
5) Жири щодо води:
а) розчинні; б) погано розчинні;
в) гідрофобні.
6) Жири як естери вступають у реакцію:
а) дегідратації; б) гідрування;
в) гідролізу.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя
Сучасні теоретичні положення про механізм мийної дії, що набули наразі загального визнання, були розроблені академіком П.А.Ребіндером та його співробітниками. Унаслідок розчинення мила у воді поверхневий натяг останньої різко знижується. Завдяки цьому значною мірою підвищується змочувальна здатність мильного розчину, що легко розтікається гідрофобними поверхнями й усмоктується в тканину, проникаючи не лише між нитками, але й у найтонші капіляри — пори волокон. Це прискорює набухання тканини й ослабляє зв’язки частинок бруду з поверхнею, яку очищують. Водночас мильний розчинпроникає в найтонші щілини гідрофобних агрегатів бруду й подрібнює їх до частинок колоїдних розмірів. Адсорбуючись на гідрофобній частинці бруду, молекули й міцели мила своїми гідрофобними кінцями орієнтуються до поверхні частинки забруднювача, а гідрофільними — до води. У результаті навколо частинки бруду утворюється гідрофілізуюча мильна плівка, що після набухання продовжує збільшувати відстань між частинкою забруднювача та поверхнею, на якій він знаходиться. За цих умов достатньо незначного механічного впливу (перемішування, тертя), щоб міжмолекулярні зв’язки між частинками бруду й поверхнею порушилися і ці частинки відірвалися, перейшовши в мильний розчин і піну. Механізм відриву частинок бруду ґрунтується на явищі емульгування, якщо частинки бруду рідкі (олії, жиропотові виділення), або суспендування — пептизації, якщо частинки бруду тверді (пил, сажа). Великі частинки забруднювачів, що лишилися не подрібненими, також огортаються мильною плівкою, емульгуються й суспендуються, тобто, як і колоїдні частинки, переводяться в мийний розчин, перебуваючи в ньому у зваженому стані. У разі зміни мийного розчину всі частинки бруду видаляються.
Отже, процес миття складається з трьох стадій:
1) відриву частинок бруду від поверхні, яку очищують;
2) переведенні окремих частинок бруду в мийний розчин;
3) утриманні частинок, що плавають у мийному розчині, до зміни останнього.
2. Повідомлення учнів
Історія мила
Виробництво мила
Використання різних видів мила
Синтетичні мийні засоби
3. Робота з підручником ( § 23 СМЗ )
Проблемне запитання: В чому відмінність в утворенні СМЗ та мила?
IV. Первинне застосування одержаних знань
Керована практика
1. Порівняймо мийну дію господарського мила й СМЗ
Лабораторний дослід 10. Порівняння властивостей мила й синтетичних мийних засобів
Мета: дослідити мийну дію розчинів мила та пралального порошку у твердій воді.
Обладнання: штатив із пробірками, піпетки.
Реактиви: 1%-ні розчини господарського мила та прального порошку, розчин фенолфталеїну, тверда вода ( з йонами Са2+ та Mg2+ ).
Завдання: виконайте роботу й оформте звіт, заповнивши таблицю.
І. Випробування мийних засобів фенолфталеїном
ІІ. Випробування мийних властивостей у твердій воді.
2. Виконання завдання
Завдання 1. Які сполуки в разі взаємодії зі стеариновою кислотою утворять мило: натрій гідроксид, кальцій гідроксид, натрій карбонат, кальцій карбонат? Напишіть рівняння можливих реакцій.
Завдання 2. Якщо на розчин мила подіяти сульфатною кислотою, то на поверхню спливає тверда нерозчинна у воді речовина. Складіть рівняння реакції й назвіть цю речовину.
Завдання 3. Калій стеарат — найважливіший компонент рідкого мила. Обчисліть масу калій гідроксиду і тристеарату, що знадобиться для одержання калій стеарату масою 500 кг, якщо масова частка виходу продукту становить 80 % через виробничі втрати.
Завдання 4*. Щоб обчислити кількість зв’язаного в милі лугу, 2 г мила розчинили у воді й нейтралізували 30 мл 0,1М розчину сульфатної кислоти. Обчисліть масову частку лугу в милі.
V. Підбиття підсумків уроку
VI. Домашнє завдання
Читати § 23 . Підготувати повідомлення про захист природи від забруднення синтетичними мийними засобами.
Тема: Хімія та екологія. Екологічний прайм-тайм.
Мета: з`ясувати позитивний та негативний хімічної промисловості в цілому і синтетичних матеріалів зокрема на екологічний стан середовища; проаналізувати негативні глобальні зміни на Землі; закріпити вміння розв’язувати розрахункові задачі на визначення масової частки; показати важливість хімії як науки в розумінні й розв’язанні екологічних проблем сучасності; розвивати вміння аналізувати, робити висновки, проектувати новітні технології; розвивати пізнавальний інтерес до предмету хімії;формувати в учнів загальнолюдські моральні цінності; виховувати гуманістичні риси особистості, любов до природи та національну свідомість.
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: ділова гра - конференція.
Обладнання: мультимедійний проектор, плакати, фотокартки щодо екологічної ситуації в с. Плоске, кросворд, ребус, антиреклама, роздавальний матеріал з екології, таблиці.
Вислови «Природа- такий же унікум, як картини Рафаеля, знищити її легко, відновити неможливо»,
«Усе прекрасне на Землі –від сонця, і все хороше – від людини » М.Пришвін,
«Екологія- наука майбутнього, і, можливо , саме існування на нашій планеті людини залежить від її прогресу» Ф. Дріо
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
На сьогоднішньому уроці ми закінчуємо вивчення теми «Значення хімії» і поговоримо про роль хімії в екології нашої планети. Проблема екології – одна з найважливіших проблем сучасності. Головні складові цієї проблеми – забруднення повітря , води, грунтів відходами промисловості та транспорту, результатів діяльності людини. ХХІ століття- це століття інтенсивного розвитку хімії. Хімічні процеси, що приносять нам користь, одночасно є джерелами забруднення навколишнього середовища. Тому вивчати хімію неможливо без знання екології.
Отже сьогодні ми проведемо наш урок у вигляді наукової конференції «Екологічний прайм-тайм» під час якої ми з`ясуємо значення хімії для людини, фактори, які спричинюють забруднення навколишнього середовища та внесемо пропозиції щодо ліквідації недоліків виробництва та покращення екологічної ситуації.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Звучить музика (Спейс), на дошці плакат «Земля –наш дім»
Інсценізація
Ведуча. Давайте уявимо собі, що на Землю через 2 млн. років повернулися інопланетяни: командир Іікс та штурман Уукс.
Іікс :О, небо! Хто ж це тут натворив?! Невже за 2 млн. місцевих років , поки ми сюди не навідувалися, зелену планету знайшли і колонізували посланці іншої цивілізації?
Уукс. Спокійно, командир, спокійно. Ніхто її не колонізував. Все, що ви бачите, - справа істоти, котру ми тоді вважали першим кандидатом на вимирання. Ось вона дивіться.
Ведуча. Людина ввійшла в світ безшумно. І величезний, агресивний, літаючий, плаваючий, рикаючий, повзаючий світ ігнорував появу людини. Коли слабка двонога істота зустрічала на своєму шляху багатотонних, когтистих, зубастих, отруйних та інших «милих» сусідів, у неї залишалося лише два шляхи: або тікати, або стати чиєюсь здобиччю. Тому не дивно, що і сама людина не прагнула звертати на себе увагу цього світу. І яким же був подив, коли через пару мільйонів років земне життя виявило, що в його історії з’явився головний герой. Людина, яку рухали весь час голод, спрага та інстинкти, розселилася практично повсюди на Землі і почала перемагати біосферу, вступивши в нескінченну боротьбу з природою
Повідомлення учнів.
А чи знаєте ви що: Щомісячно на нашій планеті1700 акрів продуктивної землі перетворюється в пустелю?
55 чоловік отруюються і гинуть від пестицидів і інших хімічних речовин?
1000 чоловік вмирають від отруєної води?
2 тис. тон кислотних дощів випадають в північній півкулі ?
П’ять- шість видів тваринного та рослинного світу зникають?
Кожної секунди в атмосферу виділяється понад 12 тон вуглекислого газу, знищується 50 тон родючого грунту через неправильне його використання, використовується близько 35 тис. баррелів нафти.
В Україні: Близько 4-5% території радіаційно забруднені, втрачена більша частина лісів,20% населення проживає в зоні функціонування ЛЕП, тобто санітарно недопустимого електромагнітного навантаження,З 1992 року рівень смертності перевищує рівень народжуваності.
Нині використовується лише 20% енергії, яку ми добуваємо, а 80%- втрачається.
Металургійна промисловість зумовлює близько 1/3 забруднень повітря і стічних вод, у басейн Дніпра щороку скидається 10 млрд. куб. метрів неочищених стічних вод, що містять амонійний та нітратний азот, нафтопродукти, солі важких металів та хлорорганічні пестициди. Після аварії на ЧАЕС з 1987 року кількість онкологічних захворювань збільшилась у 3 рази, захворювань ендокринної системи – у 6 разів, органів дихання – у 31 раз.
За останні 30 років в Україні загинуло 20 тис. малих річок, у повітряний басейн України щороку викидається понад 20 млн. тон шкідливих речовин. Лише 1-2% природних мінеральних ресурсів використовується для виробництва продукції, 98% нагромаджується у вигляді відходів. За кількістю промислового бруду, що припадає на душу населення, Україна посідає одне з перших місць у Європі.
Ведучий. Людина всесильна і сила її постійно зростає. А чи завжди ми розумно користуємося тією владою , яку дає нам цивілізація. Як сказав Гете: «Ми живемо серед природи ми постійно впливаємо на неї, і при цьому не владні над нею». Під натиском прогресу все частіше страждає колись могутня природа . Тому люди повинні бути добрими , бережливими, й обачними у відносинах не лише з живим органічним світом , а й з неживою природою.
ІV. Основна частина.
Вчитель Сьогодні для екологічної кризи дається прайм-тайм, піковий час. На конференцію у нас зібралися спеціалісти, які розуміються на проблемах екології та хімії. Отже кожен з вас повинен навести факти, які підтверджують згубну дію хімічних виробництв на біосферу (схема 1)
Але спершу я пропоную вам з`ясувати , що вивчає екологія (розв’язування ребусу «Екологія – наука про «житло» організмів»)
Учні наводять факти про наслідки хімічних виробництв та безгосподарності людини
Екологічна антиреклама.
Ви ще кип’ятите білизну? Тоді ми йдемо до вас.
РИБИ: знову нас заставляють пускати мильні бульбашки. Вони хіба не знають, що наші повітряні міхури відчувають дискомфорт? Знову прийдеться брати участь у синхронному плаванні пузом до верху.
Бобер, бобер, чому у тебе такі білі зуби?
БОБЕР: Краще спитайте, чому їх залишилося тільки два. Для того, щоб укріпити свою імунну систему , вживайте Актимель протягом 14 днів… і результат на обличчі. Для стійкого пофарбування волосся користуйтеся фарбою фірми «Лондаколор» і тоді… дуже швидко у вас з`явиться постійна необхідність змінювати перуки і ви вже точно зекономите час на зачіску.
Вчитель А чи можете ви навести приклади забруднення навколишнього середовища у нашому селі чи районі ?
Розв’язування задач екологічного змісту.
Вчитель А наразі , шановні вчені, прошу довести, що хімія наука без якої ми не можемо уявити свого існування. Факти, що доводять рушійну роль хімії у прогресі людства .
Вчитель Як бачимо, хімія , яка з самого свого зародження була покликана творити добро, в руках духовно спустошених людей перетворилася на грізну зброю проти всього живого на планеті .
А чи можливі шляхи виходу з ситуації , що склалася, чи ми з вами опинилися в глухому куті?
Учні наводять приклади розв’язання екологічних проблем.
V. Підсумок уроку.
Вчитель Сьогодні ми з вами обговорили дуже важливу проблему, а саме: хімія захищає чи губить природу? Одностайної відповіді на це питання дати не можна . Людина-невід`ємна частина природи. Вона повинна зменшити свій негативний вплив на оточуюче середовище, а також раціонально використовувати досягнення цивілізації, створювати різні технології з метою збереження природи. І для запобігання екологічній кризі необхідно здійснити цілий переворот у свідомості людей та їх відносинах з матір`ю природою. А яка ж роль конкретно кожної людини? Для кожної людини особисто настав час саджати, а не рубати, будувати, берегти, рятувати, а не роздумувати про спасіння земних цінностей, як і про Землю в цілому. І не наука хімія аморальна , а аморальними можуть бути люди та їх вчинки.
Учні декламують вірш.
Що ж це сталося з нами, людьми?
Це ж як так, що нічого не буде:
Ні річок, ні гаїв, ні криниць,
Ні комах, ані звірів , ні птиць.
Ані квітів, ні трав, ні повітря,
Ні людей! Хоч тепер вже повірте,
Зупинімось - останній є шанс,
Озирнімось – благаємо Вас.
Все задумано мудро в природі,
Жити всьому у мирі та згоді.
Річка хай куди хоче тече,
Пташеняті підставим плече.
Як асфальт – то не через калину.
Джерельце – хай не знає зупину.
Полюбімо природу палко,
Не топчімо ногами фіалку.
Як розоримо світ оцей вщерть,
Вирок нам без війни буде смерть!
Зупинімось - останній є шанс,
Ця планета не тільки для нас!
VІ. Оцінювання знань учнів.
VІІ. Домашнє завдання.