
Комунальний вищий навчальний заклад «Харківська академія неперервної освіти»
Завдання ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії
11 клас 2014/2015 навчальний рік
1. Майже в будь-якій домашній аптечці є водний розчин гідроген пероксиду Н2О2. Гідроген пероксид як лікарський засіб найчастіше використовують у вигляді 3%-го водного розчину, який продається в аптеці. Також у медицині застосовується концентрований 30%-й розчин Н2О2 (пергідроль). У розбавлених водних розчинах гідроген пероксид є нестійкою сполукою, яка з часом розкладається.
А) Напишіть рівняння реакції розкладу гідроген пероксиду (водний розчин), складіть до нього електронний баланс. Укажіть окисник, відновник і тип окисно-відновної реакції.
Б) Який об’єм води потрібно додати до 5 мл 30%-го розчину Н2О2, щоб отримати 3% -й розчин? Вважайте густину розчинів рівною густині води.
(12 балів)
2. У 1854 р французький хімік Марселен Бертло відкрив новий спосіб отримання етилового спирту гідратацією етену. Ця реакція отримала ім'я вченого.
А) Визначте масу етанолу, який утвориться в результаті реакції Бертло, якщо об’єм етену дорівнює 11,2 л (н. у.), а практичний вихід продукту реакції складає 70%.
Б) До етилового спирту, масу якого Ви розрахували, додали 0,72 г води та шматочок натрію масою 1,15 г. Розрахуйте масові частки розчинених речовин у розчині етилового спирту.
(12 балів)
3. Внаслідок взаємодії алкену А з хлором отримали речовину Б, у якій масова частка Хлору дорівнює 55,9%.
− Визначте молекулярну формулу алкену, напишіть рівняння реакції його хлорування.
− Які ізомери можливі для алкену такого типу? Напишіть їхні структурні формули та назви.
− Крім алкенів, існує ще дві речовини такого ж складу, але вони не містять подвійних зв'язків. Напишіть їх структурні формули та назви
(12 балів)
4. Суміш міді, заліза та алюмінію масою 14,7 г обробили надлишком концентрованої нітратної кислоти. Маса сухого залишку який утворився в результаті реакції, склала 8,3 г. До сухого залишку прилили надлишок концентрованого розчину натрій гідроксиду. У результаті реакції маса сухого залишку зменшилася до 5,6 г.
Розрахуйте масові частки металів у суміші.
Запишіть рівняння хімічних реакцій, про які згадувалося в умові задачі.
(12 балів)
5. У пронумерованих склянках містяться такі розчини: барій хлорид, натрій хлорид, алюміній нітрат, калій карбонат, сульфатна кислота. Не використовуючи інших реактивів, визначте, розчини яких речовин знаходяться в кожній склянці. Запишіть молекулярні та йонні (повні, скорочені) рівняння відповідних хімічних реакцій.
(12 балів)